Locaţia curentă este: Prima pagină / Ştiri / Tabăra internațională de tineret - We can do it!

Tabăra internațională de tineret - We can do it!

Desfășurată sub emblema pateneriatului internațional pentru integrarea socială a tinerilor cu dizabilități, dar și a celor cu oportunități scăzute, tabăra internațională de tineret a asociației noastre s-a desfășurat în acest an la Sevastopol, în Ucraina, în perioada 23 iulie – 3 august, purtând titlul sugestiv ”We can do it!”, în scopul promovării încrederea de sine a tinerii care își doresc o mai bună integrare socială și o viață mai bună, alături de comunitate. Cei 6 delegați ai asociației noastre, cu vârste cuprinse între 18 și 24 de ani, au luat parte la diverse activități pedagogice orientate spre autocunoaștere, socializare, dezvoltarea unor abilități creativ-artistice, prin intermediul unor ateliere de teatru, decorațiuni, fotografie, seri culturale, care au facilitat deasemenea îmbunătățirea unor abilități practice, cum sunt cele de comunicare într-o altă limbă, organizarea activităților tematice de grup, etc, toate într-un cadru adaptat pentru tineri cu dizabilități, ceea ce constituie un real sprijin pentru organizațiile și serviciile sociale care caută soluții pentru realizarea de activități de integrare socială a acestor tineri, așa cum ne mărturisește Ioana, una dintre participantele delegației noastre la acest proiect: ”We can do it!  a reprezentat pentru mine o experiență de neuitat . Am cunoscut tineri din toate colțurile Europei, tineri plini de entuziasm , optimism și poftă de viață iar acest lucru m-a ambiționat și pe mine să văd lumea cu alți ochi și să gândesc într-o maiera mult mai pozitivă . A fost locul în care pot spune că m-am regăsit ... nu a trebuit să mă prefac ca sunt altcumva sau altcineva , a fost locul în care am fost acceptată așa cum sunt și chiar mai mult , încurajată să mă accept pe mine așa cum sunt! Cultura și tradițiile țărilor participante precum și marea sau orașele vizitate m-au fascinat. Am rămas cu amintiri de neuitat și cu multi prieteni cu care țin și acum legatura. Mă consider o norocoasă pentru tot ceea ce s-a întamplat!”.

Proiectul, ajuns la a VI-a ediție, s-a desfășurat cu parteneriatul organizației Gesellschaft für Europabildung sau pe scurt GEB și a reunit tineri din mai multe țări ca: Germania, Ucraina, Rusia și Georghia, fiind cofinanțat din Programul Comisiei Europene Youth in Action.

Evenimente speciale

Ceainăria FilantropiaCursa Ratustelor

Parohii active

Filantropia in parohii

Preoti capelani în spitale

Preoți capelani în penitenciare și armată

Programe

Centru de resurse al Filantropiei Oradea

Programul de sprijinire al copilului si al familiei

Programul de sprijinire al persoanelor cu dizabilitati

Programul de integrare comunitara a rromilor

Programul de educatie si tineret

Programul de volutariat si initiativa

Programul de mercenat si sponsorizare

Proiecte in derulare

Formare Trainică Pentru Parteneriat Social

Newsletter