Lansare proiect INTEGRIS
Comunicat de presă
Asociația Ecumenică a Bisericilor din România anunță demararea proiectului: „INTEGRIS: Inițiative de Integrare a migranților în România - desfășurate în Regiunea 5”
INFORMAȚII DESPRE PROIECT
Proiectul este implementat de:
Beneficiar:
AIDRom – Asociația Ecumenică a Bisericilor din România
Parteneri:
Asociația Filantropia Oradea
Instituția Prefectului Județul Timiș
Instituția Prefectului Județul Caraș-Severin
Instituția Prefectului Județul Bihor
Proiectul este cofinanțat de Uniunea Europeană şi Inspectoratul General pentru Imigrări, prin Programul Naţional – Fondul Azil, Migraţie şi Integrare.
Proiectul se desfășoară în perioada: 29.11.2024-28.11.2026
ocuri de desfăşurare: Regiunea 5 (CRCPSA Timișoara): Timiş, Arad, Bihor, Hunedoara, Mehedinţi şi Caraş Severin.
Buget total proiect: 4.697.454,00 Lei
Obiectiv general: Proiectul își propune să sprijine integrarea socio-economică şi culturală a beneficiarilor de protecție internațională, a resortisanților țărilor terțe și a beneficiarilor de protecție temporară în societatea românească, în Regiunea 5, printr-o abordare integrată și complexă - prin furnizarea informaţiilor şi serviciilor de care aceştia au nevoie într-o singură locație și prin consolidarea colaborării și implicării active a autorităților și comunității locale în sprijinirea migranților în procesul de integrare.
Obiective specifice:
Obiectiv 1: Creșterea nivelului de integrare socială a: beneficiarilor unei forme de protecţie internațională (BPI), beneficiarilor de protecție temporară (BPT) și a resortisanților ai unei țări terțe (RTT), străinii cu un drept de ședere, din Regiunea 5, prin accesul la servicii de integrare individualizate și complexe.
Obiectiv 2: Consolidarea rețelelor de suport locale interinstituționale, suport comunitar, rețele de voluntari și a membrilor reprezentativi din comunitățile de străini.
Obiectiv 3: Dezvoltarea capacităților profesionale a actorilor implicați în asistarea grupului țintă.
Grupuri țintă
Grupurile țintă principale cărora li se adresează proiectul sunt:
• Beneficiari ai unei forme de protecţie internațională (BPI) aflați în programul de integrare și cei care din motive întemeiate nu au putut participa la programul de integrare (sănătate, probleme familiale, etc.);
• Beneficiari de protecție temporară (BPT);
• Resortisanți ai unei țări terțe (RTT), străinii cu un drept de ședere.
Rezultate estimate:
➢ Persoane care vor beneficia de cursuri de limba română: minim 450 persoane (BPI / BPT /RTT).
➢ Persoane care vor beneficia de cursuri de orientare civică precum și de activităţi sociale, culturale şi recreaţionale: minim 450 persoane (BPI / BPT / RTT).
➢ Persoane care vor beneficia de asistență materială (persoanele vulnerabile, în funcție de nevoile identificate ale grupului țintă): minim 500 persoane (BPI / BPT / RTT).
➢ Persoane care vor beneficia de consiliere şi informare cu privire la drepturile și obligațiile pe teritoriul României, în vederea solicitării reîntregirii familiei și pentru obţinerea dreptului de şedere permanentă şi a cetăţeniei române: minim 400 persoane (BPI / BPT /RTT).
➢ Numărul de participanți care vor primi îndrumare profesională personalizată – 100 BPI /RTT / BPT
Pentru mai multe informații puteți contacta:
AIDRom: Asociația Ecumenică a Bisericilor din România:
https://www.aidrom.ro/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064379423951&fref=ts
Email: catalina.niculescu@aidrom.ro/aidrom@gmail.com
Centrul Regional de Integrare AIDRom:
andreea.padureanu@aidrom.ro,
ilvana.agapi@aidrom.ro
și:
Centrul Regional de Integrare Filantropia Oradea:
E-mail: adrianapopa@filantropiaoradea.ro
Tel: 0743 081 449
https://www.facebook.com/International-Integration-Collection-615762998586928/?fref=nf